Stevia Nedir?

Stevia’nın tatlı hikayesi aslında çok eskilere dayanıyor. Anavatanı olan Brezilya, Arjantin, Paraguay’da yüzyıllardır yerliler tarafından kullanılıyor.

Stevia, yapraklarındaki tatlı mucize keşfedildiğinden beri sadece Güney Amerika’da değil başta Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Fransa, İsviçre, Çin, Avustralya, Yeni Zelanda, Kore, Meksika ve Arjantin olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde, 100’den fazla çeşit yiyecek ve içeceğin tatlandırılmasında son derece yaygın olarak ve güvenle kullanılmaktadır. Bu güven 85’ten fazla bağımsız bilimsel araştırmadan elde edilen verilerle de kanıtlanmıştır.

Stevia’nın tatlandırıcı etkisi, yapraklarındaki doğal özlerde (Rebaduosid A) gizli. Bu özler sayesinde Stevia yaprakları şekerden 300 kat daha tatlıdır. Stevia bitkisinin özünü oluşturan, kendiliğinden tatlı Reb A; kalori ve karbonhidrat içermez. Bu sayede sıcak ve soğuk tüm içeceklerde, tatlı ve kek tariflerinde şeker yerine kullanmak için sağlıklı bir alternatiftir. Şekerin tadından mahrum kalmadan kalorisinden uzak durmak isteyenler için ideal, güvenilir ve en önemlisi bitkisel bir alternatiftir. Stevia bitkisinin yapraklarından elde edilen Sıvı Stevia’nın kullanımı diyabetikler ve vejetaryenler de dahil sağlığına ve formuna özen gösteren herkes için uygundur.

Stevia Güney Amerika’ya özgü bir bitki olup; kökeni Brezilya, Arjantin ve Paraguay’dır. Stevia bitkisinin yetişebilmesi için 500-1500 metre arası rakım, ortalama 25 derecelik hava sıcaklığı ve kumlu topraklar gerekmektedir. Günümüzde bu iklim şartları sağlayabilen Çin ve Güney Kore gibi birçok ülkede Stevia üretimi yapılmaktadır. 2015 Yılında Çaykur tarafından ülkemizde stevia üretimi başlamıştır.

Tüm sıcak ve soğuk içecekler, Komposto, Reçeller, Muhallebi, Pasta, Kek, Kurabiye Gibi unlu mamullerde kullanılabilir. Stevia 300 C üzerine kadar ısıya dayanabilmektedir.

Stevia bitkisinin ihtiva ettiği Steviosid maddesi, vücudumuzdaki tat duyuları tarafından normal şekerin 250-300 katı daha şekerli olarak algılanmaktadır. Bu nedenle bir tutam şeker bitkisi sıvısı, bir litre çay, kahve veya diğer içecekleri tatlandırmaya yeterli olmaktadır.

“Stevia”, yukarıda belirtilen ülkelerde Coca Cola ve Pepsi Cola gibi firmalar tarafından gıda katkı maddesi ve tatlandırıcı olarak halen kullanılmaktadır. Bu glikozid ağızdan alındıktan sonra barsaklardan geri emilmediği için zararlı bir metabolik etkisinin olmadığı yönünde görüş birliği mevcuttur. Çaykur Stevia lı Didi Olarak türkiyede üretimine başlamıştır.