Kelime anlamı (Şeker otu) olan bir bitkidir.

Stevia’nın tatlı hikayesi aslında çok eskilere dayanıyor. Anavatanı olan Brezilya, Arjantin, Paraguay’da yüzyıllardır yerliler tarafından kullanılıyor. Stevia, yapraklarındaki tatlı mucize keşfedildiğinden beri sadece Güney Amerika’da değil başta Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Fransa, İsviçre, Çin, Avustralya, Yeni Zelanda, Kore, Meksika ve Arjantin olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde, 100’den fazla çeşit yiyecek ve içeceğin tatlandırılmasında son derece yaygın olarak ve güvenle kullanılmaktadır. Bu güven 85’ten fazla bağımsız bilimsel araştırmadan elde edilen verilerle de kanıtlanmıştır.

Stevia’nın tatlandırıcı etkisi, yapraklarındaki doğal özlerde (Rebaduosid A) gizli. Bu özler sayesinde Stevia yaprakları şekerden 300 kat daha tatlıdır. Stevia bitkisinin özünü oluşturan, kendiliğinden tatlı Reb A; kalori ve karbonhidrat içermez. Bu sayede sıcak ve soğuk tüm içeceklerde, tatlı ve kek tariflerinde şeker yerine kullanmak için sağlıklı bir alternatiftir. Şekerin tadından mahrum kalmadan kalorisinden uzak durmak isteyenler için ideal, güvenilir ve en önemlisi bitkisel bir alternatiftir. Stevia bitkisinin yapraklarından elde edilen Sıvı Stevia’nın kullanımı diyabetikler ve vejetaryenler de dahil sağlığına ve formuna özen gösteren herkes için uygundur.

Reb A (Rebaudioside A); Stevia bitkisinin yapraklarında bulunan, doğal bir özdür. Bu tatlı öz kalori içermediğinden insan vücudu tarafından emilmez. Bu yüzden besin değerine sahip değildir.

Kurutulan Stevia yaprakları suyla işlenir. Bu işlem çayın demlenmesi işlemiyle hemen hemen aynı olup, yapraklardaki Reb A özünün ortaya çıkarılmasını sağlar.

Demleme tamamlandığında, Reb A dışında kalan maddelerin arıtılması için su boşaltılır. Böylece geriye %95 oranında kristalleşmiş saf Reb A kalır.

Stevia Güney Amerika’ya özgü bir bitki olup; kökeni Brezilya, Arjantin ve Paraguay’dır. Stevia bitkisinin yetişebilmesi için 500-1500 metre arası rakım, ortalama 25 derecelik hava sıcaklığı ve kumlu topraklar gerekmektedir. Günümüzde bu iklim şartları sağlayabilen Çin ve Güney Kore gibi birçok ülkede Stevia üretimi yapılmaktadır. 2015 Yılında Çaykur tarafından ülkemizde stevia üretimi başlamıştır.

Stevia bitkisinin ekimi ciddi bir el emeği ve özen gerektirmektedir. Ayrıca bitkinin yetişebilmesi için güneş ve yağmur en önemli unsurlardır. Stevia bitkisinden yılda 2 ya da 3 kez hasat alınabilir. Stevia bitkisi yerden 5 cm yüksekliğe ulaştığında gövdesinden kesilerek toplanır. Gövde ve yapraklar temizlenir. Reb A özü ayrıştırılmadan önce yapraklar, güneş veya sıcak hava kurutucuları yardımıyla kurutulur.

Stevianın En Çok Bilinen Özelliği ve Faydası O Kalori Olması

Kan şekerini arttırmamaktadır.

Diş Koruyucu,

Anti-Oksidan

Diyet ve Diyabetik Tüketiciler Kullanabilir.

Tüm sıcak ve soğuk içecekler, Komposto, Reçeller, Muhallebi, Pasta, Kek, Kurabiye Gibi unlu mamullerde kullanılabilir. Stevia 300 C üzerine kadar ısıya dayanabilmektedir.

Stevia bitkisinin ihtiva ettiği Steviosid maddesi, vücudumuzdaki tat duyuları tarafından normal şekerin 250-300 katı daha şekerli olarak algılanmaktadır. Bu nedenle bir tutam şeker bitkisi tozu, bir litre çay, kahve veya diğer içecekleri tatlandırmaya yeterli olmaktadır.

Şeker Rahatsızlığı Olan Diyabetiklerin Tüketimine Uygundur.

Kan şekerini ve kan basıncını düşürücü, kilo verdirici olabileceği; bu nedenle hipertansiyon, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet hastalarında kullanılabileceği yönünde preliminer (öncül) çalışmalar vardır.

Fakat ; İlaç yerine kesinlikle kullanılmaması gerektiğinin bilinmesinde yarar vardır. Bu şekilde kullanılabileceğini yazan ve yayan sitelerin hastalar ve sivil toplum örgütleri tarafından Sağlık Bakanlığı ile Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na bildirilmesinde yarar vardır.

“Stevia”, yukarıda belirtilen ülkelerde Coca Cola ve Pepsi Cola gibi firmalar tarafından gıda katkı maddesi ve tatlandırıcı olarak halen kullanılmaktadır. Bu glikozid ağızdan alındıktan sonra barsaklardan geri emilmediği için zararlı bir metabolik etkisinin olmadığı yönünde görüş birliği mevcuttur. Çaykur Stevia lı Didi Olarak türkiyede üretimine başlamıştır.

Yaklaşık 250 milyon yıl öncesi kuruyan denizlerden arta kalan tuz yataklarından bazıları uzun yıllar yüksek basınç altında kalarak kristalleşmişlerdir.Bu tuzların en büyük özelliği  oldukça küçük molekül yapısına sahip olmalarıdır.Dünyada kristal tuz yataklarından en önemlisi Pakistan’da bulunan ve Himalaya kristal tuzu olarak adlandırılan tuzdur.Himalya dağlarının eteklerinde 250 milyon yıldan günümüze kadar kirlenmeden gelmiştir.Bu nedenle de rafine edilmediği için bütün minerallerini korumaktadır.

Vücudumuza yiyecekler ve içtiğimiz su ile aldığımız iyot, yaşam için çok önemli elementlerden birisidir.Ancak besinlerde ve içme suyunda yeterli miktarda iyot bulunmuyorsa o zaman vücudun ihtiyacı olan temel iyot miktarından yoksun kalırız.Bu nedenle iyotlu tuz kullanımına ihtiyaç duyarız.

İyotlu tuzun iyot içeriğini kaybetmemesi için; serin , kuru ortamlarda , ışık geçirmeyen ağzı kapalı kaplarda saklanmalıdır. Yemeklere konulan tuzdaki iyot ve diğer mineraller pişirme ile kayba uğradığından yemekler piştikten sonra tuzu ilave edilmelidir.